Jaqueline Cristian, eliminată la limită la Charleston: Eșec în sferturile de finală cu Kasatkina

Jaqueline Cristian a fost eliminată din turneul de tenis de la Charleston, după o confruntare epuizantă care a durat aproape 3 ore, contra rusoaicei Daria Kasatkina.

Jaqueline Cristian a menținut un nivel de joc foarte ridicat în confruntarea din sferturile de finală și a reușit să pună probleme serioase Dariei Kasatkina, semifinalistă la Roland Garros în 2022. Cu toate acestea, în ciuda eforturilor sale, Cristian a fost eliminată după un set decisiv, pierzând un duel care a durat aproape 3 ore de joc.

Jaqueline, eliminitată din turneu după o confruntare de aproape 3 ore

Primul set al meciului a fost unul extrem de echilibrat, iar Jaqueline Cristian a dat tot ce a putut pentru a rămâne în avantaj. Cu toate acestea, Kasatkina a revenit în mod constant și a reușit să împingă setul în tiebreak, unde Cristian a reușit o revenire spectaculoasă, câștigând cu 7-4.

În al doilea set, Cristian a început puternic, reușind un break inițial, dar Kasatkina a reușit să revină rapid și să preia controlul meciului. După ce a forțat un set decisiv, Kasatkina și-a crescut nivelul de joc în mod semnificativ, în timp ce adversara sa a avut o scădere de ritm. Cu o abordare mai agresivă și lovituri precise, Kasatkina a preluat controlul meciului. Cu un scor de 6-3 în setul decisiv, Kasatkina a obținut victoria și s-a calificat în semifinale, unde va întâlni învingătoarea meciului dintre Azarenka și Pegula.

Victorii pe bandă rulantă la Charleston

Sportiva noastră, în vârstă de 25 de ani și clasată pe locul 83 în lume în clasamentul WTA, a reușit să le elimine din competiție pe jucătoare de top după victorii impresionante. Ea a învins-o pe semifinalista de anul trecut de la US Open, Madison Keys, într-un meci de trei seturi și apoi a învins-o pe cea de-a 10-a favorită a turneului, Emma Navarro, tot într-un meci extrem de disputat.

În sferturile de finală, Cristian a avut de înfruntat un duel și mai dificil împotriva celei de-a patra favorite a competiției de la Charleston, Daria Kasatkina, în fața căreia a cedat cu scorul de 6-3 în setul decisiv, potrivit Eurosport.ro.