Manchester City și Real Madrid ocupă următoarele două locuri din sferturile UEFA Champions League

Manchester City și Real Madrid au obținut calificarea în sferturile UEFA Champions League miercuri seara, 6 martie, după ce au trecut în dublă manșă de FC Copenhaga (6-2 la general), respectiv RB Leipzig (2-1 la general).

Manchester City și-a asigurat locul în sferturile UCL, în urma meciului cu FC Copenhaga

Manchester City și-a asigurat locul în sferturile UCL, după meciul cu FC Copenhaga, scor 3-1.

„Cetățenii” au deschis scorul încă din minutul 5, prin Akanji, care a reluat cornerul executat de Alvarez. Argentinianul a marcat în minutul 9, când a dus scorul la 2-0. După repriză, Manchester City a atacat din nou, iar Erling Haaland a dus scorul la 3-1 în al treilea minut de prelungiri, scrie as.ro.

Real Madrid, în sferturile UCL după meciul cu RB Leipzig

Real Madrid a avut parte de un meci destul de dificil. Vinicius a deschis scorul în minutul 65, însă Willi Orban a stabilit scorul final, 1-1, în minutul 68.

În cele din urmă, spaniolii au obținut calificarea în sferturile de finală. Au rezistat eroic asediului celor de la Leipzig, care au trimis mingea în transversală în prelungirile partidei, potrivit sursei citate anterior.

Primele locuri din sferturile UEFA Champions League au fost ocupate marți seară, de Bayern Munchen, 3-0 (2-0) cu Lazio, și Paris Saint-Germain, (2-1) cu Real Sociedad, după performanțele lui Kane și Mbappe.