Méltóképpen zárták le az emlékévet

Méltóképpen zárták le az emlékévet

A múzeum még 2011-ben nyitotta meg A Mikó-vár története című állandó kiállítását, amelyet tavaly ősszel bezárt, és a Magyar Géniusz Program keretében elnyert támogatásnak köszönhetően felújították, amelyet pénteken délután hivatalosan meg is nyitottak.

„Az elsősorban technikai megújulás mellett részleges tartalmi frissítéssel is készülünk: Két évszázad – két székely géniusz, avagy Mikó Ferenc és Zöld Péter jelentősége címmel. Ennek megfelelően az előbbi életútjának mezsgyéjén a 17. század első harmadának csíki társadalmi, valamint Erdély diplomáciai és pénzügyi viszonyait, illetve

a Mikó-vár építéstörténetét mutatjuk be,

míg az utóbbi életútjának mezsgyéjén a 18. századi változásokat, valamint a székely határőrezredek felállításának következményeit mutatjuk be a határőr katonáktól a korabeli fegyvereken keresztül a moldvai csángókig és a bukovinai székelyekig” – jelezte közleményben a kulturális intézmény.

A pénteki eseményen Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója, Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, valamint Szentes Csaba, Madéfalva polgármestere mondott köszöntőbeszédet. A kiállítást Kósa Béla művészettörténész, a kiállítás kurátora, a Csíki Székely Múzeum muzeológusa nyitotta meg. A rendezvényen a madéfalvi Amadeus gyermekkórus működött közre.

A csíkszeredai Mikó-vár építésének kezdetét 1623. április 26-ra datálják. Ezt az időpontot jelölik meg ugyanis a csíksomlyói ferences kolostor könyvtárának egyik régi kötetében, Aurelius Augustinus Epitome omnium operum című művében. A Mikó-vár egykoron katonai erődítmény volt, és sokáig katonai célokra használták, de ma már a kultúrának ad otthont és a közösséget szolgálja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *