Nem történtek visszaélések a betegszabadságok felírásában

Nem történtek visszaélések a betegszabadságok felírásában

Befejezte a betegszabadságok felírását célzó, múlt hónap elején megkezdett ellenőrzését a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár. Az akció egy országos ellenőrzés része volt.

Amint arról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója a Székelyhonnak beszámolt, nem találtak kirívó törvénytelenségeket.

Két orvos esetében, akik nem tartották be a procedúrát, büntetést kellett alkalmazzunk, de azon felül nem találtunk semmi rendellenességet, amire azt mondhatnánk, hogy visszaéltek a helyzetükkel és rengeteg betegszabadságot írtak volna fel. Tehát nem volt ilyen

– fogalmazott. Az említett két eljárási szabálytalanságról elmondta, amikor egy beteg elmegy az orvoshoz, akkor a kezelését illetően az orvos össze kell állítson egy programot is, és azt mellékelnie kell a többi orvosi papírhoz. Akik ezt nem teszik meg, nem tartják be a meghatározott eljárást, amiért büntetés jár.

A két orvos egyenként 5000 lejes pénzbírságot kapott.

Az ellenőrzés eredménye szerint a legtöbb betegszabadságot felíró Hargita megyei orvos több mint 10 ezer nap betegszabadságot írt fel tavaly, összesen 355 betegnek. A tizedik helyen álló orvos 7300 nap betegszabadságot írt fel 260 páciensnek, a lista ötvenedik helyén álló orvos pedig 2700 napot 110 betegnek – sorolta a példákat Duda Tihamér. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy a háziorvosok kevesebb betegszabadságot írhatnak fel, mint a szakorvosok, ugyanakkor

egyes megbetegedések – például az onkológiai, ortopédiai problémák – esetében hosszas a kezelési, felépülési idő, ezért a lista első tíz helyén szinte kivétel nélkül onkológus, illetve ortopéd szakorvosok állnak.

„Vannak olyan betegségek, például a rákos megbetegedések, amelyek esetében lehet adni hosszú betegszabadságot, mondjuk másfél évet. Tehát természetes, hogy itt több van, mint a más szakterületek esetében. De nem kirívóan sok. Mindent leellenőriztünk, és nem találtunk ilyent. Az első tíz helyen onkológusok és ortopéd szakorvosok állnak, csak egy háziorvos van köztük. De annak a családorvosnak jóval több mint 3000 páciense van, tehát rengeteget dolgozik” – összegezte a helyzetet Duda Tihamér.

Táppénzek: még nem rendeződtek az elmaradások

Évek óta problémák vannak országszerte a betegszabadságokra járó táppénzek elszámolásával. Amint arról korábban már többször is írtunk,

a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár sem kapja meg időben azokat az összegeket, amelyeket a munkaadók visszaigényeltek alkalmazottaik betegszabadságai után.

A betegszabadság idejére járó összegeket ugyanis a munkáltató fizeti ki az alkalmazottnak, majd legkésőbb 90 napon belül vissza kell azt igényelje az egészségbiztosítási pénztártól, utóbbi pedig 60 napon belül kellene kifizesse. Ez azonban már egy ideje jóval lassabban történik.

Amint arról a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója beszámolt, a március végi adat szerint 48,3 millió lejjel tartoznak a munkaadóknak.

A múlt év végén 52,8 millió lejjel tartoztunk a vállalkozóknak. Az idei év első harmadában, azaz március végéig igénylést nyújtottak be még 13,9 millió lejre, tehát havonta valamivel több mint 4 millió lejre. Kifizettünk ebben az évben 18,3 millió lejt, tehát ebben az évben többet fizettünk, mint amennyi visszaigénylés történt, de így is le vagyunk maradva

– közölte Duda Tihamér.

A megyei egészségbiztosítási pénztár a munkaadók által tavaly áprilisban benyújtott visszaigénylési kérelmeket rendezte legutóbb. Az intézmény vezérigazgatója ugyanakkor reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy még ebben a hónapban rendezni tudják a tavaly május óta fennálló elmaradásokat is.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *