Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimi, la Miami Open

Sorana Cîrstea a fost eliminată, luni noapte, în optimile Miami Open. Ea a fost învinsă de americanca Danielle Collins.

Cîrstea, eliminată de la Miami Open

Sorana Cîrstea, locul 24 WTA şi favorită 19, a fost învinsă de Danielle Collins, locul 53 mondial, scor 6-3, 6-2, într-un meci care a durat o oră şi 29 de minute.

Cele două jucătoare au mers cap la cap în primul set până la scorul de 3-3, dar Cîrstea și-a pierdut serviciul și Collins s-a desprins la 5-3. Până la urmă, americanca s-a impus în primul set cu 6-3.

Collins a început mai bine și al doilea set, pe când românca a ratat mai multe șanse pe serviciul adversarei, iar în cele din urmă americanca a mai reușit un break. Collins s-a impus în setul secund cu 6-2, notează DigiSport.

Sorana Cîrstea se calificase în optimile Miami Open după ce a trecut de a zecea favorită, Daria Kasatkina. Pentru ajungerea în această fază a competiției, românca va fi recompensată cu 101.000 de dolari şi 120 de puncte WTA.