Ucraina a câștigat dramatic barajul cu Islanda și va fi prima adversară a României la EURO 2024

Naționala Ucrainei a reușit să se impună cu 2-1 în fața Islandei, marți seară, la Wroclaw, și a obținut calificarea la EURO 2024. Va juca în Grupa E, alături de România, Elveția și Slovacia.

Ucraina a câștigat dramatic barajul cu Islanda

Islandezii au punctat primii, în minutul 30, prin Gudmundsson. Egalitatea a fost restabilită de Tsygankov în minutul 54, iar ucrainenii au dat lovitura de grație prin Mudryk, în minutul 84, într-un final incendiar de meci.

Ucraina fusese condusă și în semifinala cu Bosnia și Herțegovina, când a revenit tot de la 0-1 și a înscris de două ori în ultimele minute ale jocului.

Islanda venea și ea după o răsturnare de scor. În penultimul act, „pescarii” au fost conduși de Israel, dar în cele din urmă au reușit să câștige categoric 4-1.

Ucraina va fi prima adversară a României la EURO 2024

Victoria obținută marți seară în Polonia i-a oferit Ucrainei biletul pentru EURO 2024. Va juca în Grupa E a turneului final din Germania, acolo unde mai sunt România, Elveția și Slovacia.

România și Ucraina își vor măsura forțele chiar în prima etapă a grupelor, pe 17 iunie, la Munchen.