Cristiano Bergodi a găsit vinovații pentru umilința Rapidului din prima repriză! Mișcările făcute de antrenorul italian cu CFR Cluj

La pauză, CFR Cluj conducea pe Rapid, în Giulești, cu 4-0, după un hattrick de senzație al lui Daniel Birligea (23 de ani) și o reușită a lui Cristi Manea (26 de ani).

Imediat după revenirea de la cabine, antrenorul Cristiano Bergodi a făcut trei schimbări, încercând astfel să identifice jucătorii care nu s-au ridicat la nivelul partidei în prima parte.

Cei trei fotbaliști scoși de pe teren de tehnicianul italian au fost Robert Bădescu (19 ani), Papeau (27 de ani) și Damjan Djokovic (33 de ani). În locul acestora au fost introduși Andrei Borza, Claudiu Petrila și Răzvan Oaidă.

Abia intrat pe teren, Petrila a reușit o fază frumoasă pe partea stângă, însă fără o finalizare pe măsură. Celălalt intrat, Răzvan Oaidă, s-a remarcat în primele minute după ce a intrat doar printr-un cartonaș galben încasat.

Suporterii i-au cerut demisia lui Cristiano Bergodi!

Prima repriză de pe Giulești dintre Rapid și CFR Cluj a fost una de coșmar pentru alb-vișinii! Tabela a arătat 0-4, motiv pentru care suporterii rapidiștilor s-au enervat teribil.

Chiar dacă la 0-3 ultrașii giuleștenilor încă își încurajau favoriții și nu îi cereau demisia lui Cristiano Bergodi, nu același lucru s-a întâmplat și la 0-4. După golul marcat de Cristi Manea, atât Peluza Nord a Rapidului, cât și restul stadionului i-au cerut demisia lui Bergodi.

În repriza secundă mai mulți suporteri rapidiști au părăsit stadionul, nesuportând să-și vadă favoriții conduși la patru goluri diferență chiar pe propria arenă.

CFR Cluj urcă astfel pe locul 2 în play-off-ul din Superliga, cu 31 de puncte, la 7 lungimi în spatele liderului FCSB, care are un meci mai puțin. Roș-albaștrii vor întâlni duminică, de la ora 20:30, pe Universitatea Craiova. Rapid rămâne pe locul 4, cu 28 de puncte.

De menționat că suporterii Rapidului și-au continuat protestul la adresa statului român, după ce Liviu Ungurean, zis Bocciu, n-a fost pus în libertate. Liderul galeriei giuleștenilor este în continuare în arestul preventiv de 30 de zile, în dosarul legat de materialele pirotehnice.