David Popovici, ultima finală de la Europenele de Înot în bazin scurt de la Otopeni. Când începe cursa

Înotătorul român, 19 ani, intră cu al șaselea timp în lupta pentru medalii de la 100 de metri liber. Ieri a terminat al patrulea în finala la 200 de metri liber. Cursa începe la 19:14 și va fi transmisă pe Antena Stars și online pe Antena Play.

Campionatele Europene de Înot în bazin scurt (25m) de la Otopeni se încheie duminică, 10 decembrie 2023. Una dintre ultimele curse va fi finala probei de 100m liber, unde s-a calificat și David Popovici.

Românul a avut al șaselea timp (46.48) și va concura pe culoarul al șaptelea. În semifinale, cel mai bun timp a fost obținut de francezul Maxime Grousset (45.63).

Sâmbătă, 9 decembrie 2023, Popovici a terminat al patrulea în finala probei de 200 de metri liber. Intrase de pe culoarul favoritului în finală, a avut un început excelent, însă a pierdut avantajul câștigat în primul bazin și, implicit, podiumul.

Tânărul a fost aplaudat de cei peste 1.000 de oameni prezenți în tribunele bazinului Complexului de Natație Otopeni.

Aceștia au afișat steaguri tricolore și l-au încurajat pe tânărul sportiv.

„Nu am cum să fac cel mai bun timp al meu de fiecare dată”, a declarat acesta după finală.

Nu e singurul român într-o finală

România are, până acum, o singură medalie la Europenele în bazin scurt, ținute la noi în țară. E vorba de medalia cucerită de Andrei Ungur, 25 ani, care a luat bronzul la 100m spate.

A fost a 14-a medalie a României la Europenele de Înot în bazin scurt, conform GSP. Una dintre ele este aurul lui David Popovici de la Kazan, din 2021, la 200m liber.

Mai mult, un alt român va concura într-o finală duminică, 10 decembrie. Este vorba de Robert-Andrei Badea, calificat în finala de la 400m mixt. El va concura înaintea lui Popovici, de la ora 18:48.