Gabriela Ruse a fost eliminată în sferturile de la Rouen de Caroline Garcia

Gabriela Ruse a fost eliminată vineri, 19 aprilie, în sferturile de finală ale turneului de 250 de puncte de la Rouen, după meciul cu Carolina Garcia, care s-a impus scor 6-3, 6-4.

Gabriela Ruse s-a oprit în sferturile de finală de la Rouen. A fost eliminată de Caroline Garcia

După o săptămână aproape perfectă la Rouen, Gabriela Ruse a fost eliminată de Caroline Garcia, care a rămas principala favorită a turneului după ce rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova a fost eliminată.

Carolina Garcia a avut parte de un început formidabil, după ce s-a distanțat la 3-0. Românca a încercat să revină, însă eforturile au fost în zadar. După 44 de minute de joc, franțuzoaica a câștigat setul, scor 6-3, scrie Eurosport.

În manșa secundă, chiar dacă a avut trei șanse sa a face break, Gabriela Ruse le-a irosit pe toate, permițându-i astfel franțuzoaicei să egaleze situația la 1. Ulterior, Caroline Garcia s-a impus puternic și s-a dus la 5-3, iar românca a continuat jocul câștigând pe propriul serviciu, 5-4. Meciul s-a terminat în favoarea franțuzoaicei, scor 6-3, 6-4.

Gabriela Ruse se calificase în sferturile de finală de la Rouen, după meciul cu Clara Burel, scor 6-0, 2-6, 6-3.