Gyergyószentmiklósi kórházfelújítás: lift nélkül nem teljes az öröm

Gyergyószentmiklósi kórházfelújítás: lift nélkül nem teljes az öröm

A gyergyószentmiklósi képviselő-testület egyik korábbi ülésén újra napirendre került az a tervezet, amellyel a polgármesteri hivatal átadta volna a kórháznak az épületegyüttes újonnan kialakított manzárdrészét. A képviselők nem támogatták a javaslatot, miután elhangzott, hogy a kórház jelenlegi formájában nem tudná megfelelően hasznosítani az új helyiségeket. Majd akkor döntenek erről, amikor minden érintett részvételével alaposan átbeszélik a kérdést – hangzott ott el. Fülöp Enikő kórházmenedzsert ennek kapcsán arra kértük, hogy tájékoztasson arról, miként is alakult így a helyzet.

Sok minden változott öt év alatt

A 2018-ban Ferenczy István akkori kórházmenedzser és Nagy Zoltán korábbi polgármester fejlesztési szándékából indult projekt számos hiánypótló orvosi eszköz megvásárlására és felületbővítés kivitelezésére adott lehetőséget uniós finanszírozásból (CT, csontsűrűségmérő eszköz, korszerű röntgenkészülékek, mammográf, egyéb, kivizsgálásokhoz használt eszközök). Ennek keretében került sor a járóbeteg-rendelőintézet tetőzetének beépítésére is, ahol új helyiséget alakítottak ki. Akkor

az volt az elképzelés, hogy a tetőtérbe a laborokat költöztetnék fel a földszintről,

valamint egy gasztroenterológiai kabinet is létesül (a kórháznál fellelhető akták értelmében).

Később, 2021-ben kiderült, hogy a manzárdrészhez nem terveztek liftet. Ez azt jelenti, hogy a betegeknek vérvételre, és egyéb ilyen jellegű vizsgálatok elvégzéséhez több emeletet kellene lépcsőn megtenniük. Tehát,

ha fel is költözne a labor, a földszinten továbbra is fent kell tartani azt a helyiséget, ahol a betegadatok rögzítése és a vérvétel történik.

Ugyanakkor a kórházi betegek mintáinak szállítása a laboratóriumban is megváltozna, mert a járóbeteg-rendelő folyosóin várakozó betegek között kellene a laborba vinni a vér-, széklet- és vizeletmintákat, ami ismét nem szakszerű módszer. Lift nélkül úgyszintén nem lehet semmilyen orvosi szolgáltatást végezni a manzárdon.

Mindezt korábban jelezték

Ezeket az észrevételeket már az új kórházmenedzser jelezte 2021-ben, amikor még az építkezés nem indult el, a tervek módosítását kérve. Azt követően is számos átiratban jelezte ezt a polgármesteri hivatalnak a beazonosított hiányosságot, de minden eredmény nélkül,

a manzárd beépítése az eredeti terv alapján történt.

„Helyhiánnyal küszködünk, az elmúlt öt évben számos szakorvos érkezett Gyergyószentmiklósra, új rendelők kialakítására van szükség, de ezeket nem tehetjük a manzárdra. Ott lift nélkül nem történhet betegellátás:

vagy liftet kell kiépíteni, vagy másként kellene hasznosítani az új helyiségeket.

Amint jeleztem a polgármesteri hivatalnak is több ízben, létrejött egy új, korszerű épületrészünk, azonban azt az eredeti projektben szereplő elképzeléseknek megfelelően nem tudjuk használni, a helyhiányunk nem oldódik meg” – mutatott rá Fülöp Enikő.

Lenne észszerű megoldás

Átgondolva a lehetőségeket megszületett egy olyan ötlet – számolt be a kórházmenedzser –, miszerint a manzárdra költöztetnék a kórház irodáit, és a felszabaduló helyiségekben alakítanának ki új felületeket betegellátásra. Ezáltal az új szárny is megfelelően ki lenne használva, és új rendelőknek is lenne hely.

Ezt a javaslatot még múlt év novemberében benyújtotta a polgármesteri hivatalnak, és személyesen is többször beszélt erről Csergő Tibor polgármesterrel, kérve, hogy a projektben ennek a szellemében kérjenek módosításokat a finanszírozó hatóságtól. Azóta azonban

semmilyen választ nem kapott a polgármesteri hivataltól.

Csak a múlt héten terítékre került tanácsi határozattervezetből szerzett tudomást arról, hogy a javaslatai figyelembevétele nélkül adnák át a kórháznak a járóbeteg-rendelők manzárdját.

„Lenne megoldás a helyzetre, de ahhoz a projektet lebonyolító polgármesteri hivatalnak kell megtennie a szükséges lépéseket. Én mint intézményvezető igazából nem is ismerem a projektnek minden részletét, mert többszöri kérésemre sem voltam ezekbe beavatva. Ami tény:

van egy új épületrész, amit nem tudunk észszerűen és célszerűen kihasználni,

és ahhoz, hogy ez változzon, a projekten kell módosítani, hogy alkalmazzuk ezt a jelenlegi helyzetre” – összegzett a kórházmenedzser.

Végezetül megjegyezte, jelenlegi körülmények között már azért sem tudná átvenni ügykezelésbe a manzárdon kialakított helyiségeket, mert amikor a projekt ellenőrei a helyszínen nézik meg, hogy minden előre megszabott vállalás be van-e tartva, akkor az derülne ki, hogy azok nincsenek teljesítve, és az esetleges büntetéseket már a kórház kellene kifizesse. Fülöp Enikő azt várja a tanácsülésen javasolt egyeztetést, ahol minden érintett fél részvételével átbeszélhetnék a helyzetet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *