Közösségi központ lesz a csíkszeredai távhőszolgáltató volt székhelyén

Közösségi központ lesz a csíkszeredai távhőszolgáltató volt székhelyén

Az Akác utcai irodaház a csíkszeredai távhőszolgáltató Goscom Rt. tevékenységének lecsökkenése és székhelyének áthelyezése óta több évig volt kihasználatlan,

a helyi önkormányzat 2018-ban azzal a céllal vásárolta meg, hogy korszerűsítése után oda költöztesse a Gyermek sétányon működő hajléktalanszállót.

A két részből álló, 231, illetve 221 négyzetméternyi beépített területtel rendelkező ingatlan átalakításának költségei nem álltak rendelkezésre, majd miután kitört a koronavírus-világjárvány és megjelentek az oltóanyagok, oltóközpontként működött.

A jelenlegi városvezetés lemondott a hajléktalanszálló odaköltöztetésének elképzeléséről,

az oltóközpontok bezárása után a járóbeteg-rendelőintézet felújítása miatt ideiglenesen ott kapott helyet a munkaképességet megállapító bizottság és az ehhez kapcsolódó szakorvosi rendelő.

Hosszabb távon viszont más célra hasznosítják az épületet, a város az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) nyújtotta támogatásért pályázott egy

irodákat, orvosi rendelőket tartalmazó egészségügyi és szociális központ létrehozása érdekében.

A városháza az épületben Integrált Közösségi Központot szeretne létrehozni az önálló intézményként működő csíkszeredai Szociális Igazgatósággal együtt – közölte megkeresésünkre a városháza sajtószolgálata.

A személyzet orvosokból, közösségi asszisztensekből, szülésznőkből, szociális asszisztensekből, valamint egészségügyi és iskolai mediátorokból áll majd, az integrált szolgáltatásokat végző csapat gyógytornász, gyógypedagógus és pszichológus alkalmazásával is kiegészíthető.

A központ létrehozására vonatkozó támogatási szerződést tavaly december végén írta alá a városháza az egészségügyi minisztériummal, ezt követően azonban

a szociális igazgatóság átalakult önálló intézménnyé, amely működtetni fogja a központot, ehhez pedig partnerségi megállapodás szükséges a városházával.

Ennek a folyamata zajlik jelenleg – tudtuk meg.

A munkálatok sorrendjében először a beavatkozási munkálatokat jóváhagyó dokumentáció (DALI) elkészítése történik meg, utána a műszaki tervezés következik, a kivitelezést szolgáló közbeszerzést csak ezután hirdetik meg. A licitek eredményességétől függ, hogy mikor kezdődhetnek el a munkálatok.

A kormánytámogatás értéke közel 700 ezer lej, a beruházás becsült értéke később, a DALI elkészítése után derül ki.

Kérdésünkre azt is közölték, hogy a központ szolgáltatásai közé tartoznak majd a közösségi egészségügyi, háziorvosi, családtervezési, megelőző egészségügyi, szak- és távorvoslási tevékenységek, lesz tanácsadás és támogatás az otthoni ápolásban, szűrővizsgálatokat is végeznek, illetve szociális és oktatási tevékenységre is lesz lehetőség.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *