Max Verstappen, pole-position în Bahrain! Începe Formula 1: Piloții se vor lupta să-l detroneze timp de 24 de curse

Noul sezon din Formula 1 începe sâmbătă, 2 martie. 20 de piloți, împărțiți în 10 echipe, se vor lupta în 24 de curse, un record, pentru a-l detrona pe Max Verstappen.

Sezonul de F1 din 2024 va avea 24 de curse. în premieră

Prima cursă de F1 2024 începe sâmbătă, nu duminica, ziua tradițională. La fel și a doua etapă (Arabia Saudită, 9 martie). Ramadanul, luna sfântă pentru musulmani, începe în acest an pe 10 martie, în duminica în care ar fi trebuit să aibă loc cursa din Arabia Saudită.

Ca atare, întreg programul din primele două Mari Premii a fost devansat cu o zi, având în vedere că regulamentul Federației Internaționale de Automobilism prevede ca „între curse să existe o distanță de 7 zile întregi”.

Pentru prima dată în istorie, sezonul de F1 va avea 24 de curse. Începe cu prima cursă pe 2 martie, Bahrain, și se termină pe 8 decembrie, în Abu Dhabi.

Care e clasamentul după calificări

Max Verstappen, care concurează pentru Red Bull, va porni de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu al Bahrainului, sâmbătă, ca urmare a rezultatelor din calificări. Cursa va fi azi de la ora 17.00.

Locul doi a fost ocupat, în calificări, de Charles Leclerc (Ferrari), poziția a treia de George Russell (Mercedes), pe patru s-a clasat Carlos Sainz (Ferrari), pe cinci Sergio Perez (Red Bull), pe şase Fernando Alonso (Aston Martin Aramco), pe şapte Lando Norris (McLaren), pe opt Oscar Piastri (McLaren), pe nouă Lewis Hamilton (Mercedes) şi pe zece Nico Hulkenberg (Haas).

Max Verstappen, pole-position în Bahrain! De ce avem cursa sâmbăta și nu duminica? Cum va arăta grila de start azi în prima etapă de
Lewis Hamilton a obținut cinci victorii la Sakhir (record), toate cu Mercedes. Fernando Alonso a câștigat de trei ori, iar Ferrari s-a impus în șapte rânduri. Cursa se desfășoară pe locul unei foste ferme de cămile din deșertul de la sud de capitala Manama.

Care e programul competițiilor de Formula 1

Cum va arăta sezonul 2024 din Formula 1: 2 martie – Sakhir – Bahrain, 9 martie – Jeddah – Arabia Saudită, 24 martie, Albert Park Circuit – Australia, 7 aprilie – Suzuka – Japonia, 21 aprilie – Shangai – China, 5 mai – Miami International Autodrome – Miami.

19 mai – Imola – Emilia Romagna, 16 mai – Monaco – Monaco, 9 iunie – Gilles Villeneuve – Canada, 23 iunie Montmelo -Barcelona, 30 iunie – Spielberg – Austria, 7 iulie – Silverstone- Marea Britanie, 21 iulie – Hungaroring – Ungaria, 28 iulie – Spa-Francorchamps – Belgia.