Real Madrid – FC Barcelona 3-2, etapa 32 din La Liga. Final “galactic” și în El Clasico! Bellingham dă lovitura în prelungiri. Video

Real Madrid – FC Barcelona este un El Clasico programat cum nu se poate mai prost pentru catalani. Dezamăgiți după eliminarea din sferturile UCL, ei merg pe terenul marii rivale care sărbătorește calificarea în semifinalele aceleiași competiții.

Real Madrid – FC Barcelona, live video online, în etapa 32 din La Liga

“Galacticii“ lui Carlo Ancelotti sunt pe cai mari, după calificarea obținută contra lui Manchester City. Lovitura de departajare decisivă, transformată de neamțul Antonio Rudiger, o trimite pe Real să joace cu Bayern Munchen în semifinale.

De partea cealaltă, FC Barcelona a fost umilită cu 4-1 pe teren propriu de PSG, după ce se impusese cu 3-2 la Paris. Catalanii au contestat vehement deciziile luate de Istvan Kovacs, însă comentariile nu le vor oferi acestora un loc în semifinale.

În La Liga, acest El Clasico poate pune punct luptei pentru titlu, și așa câștigată deja de Real în proporție de 99%. Cu un succes, “galacticii“ ar ajunge la 11 puncte deasupra rivalilor, cu doar șapte etape înainte de finalul stagiunii.

Cine transmite la TV partida Real Madrid – FC Barcelona

Ediția de duminică a El Clasico va putea fi vizionată de fanii români pe canalele Digisport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1. Partida poate fi urmărită și pe FANATIK.ro, în format LIVE VIDEO.

Conform statisticilor, FC Barcelona și Real Madrid sunt cele mai iubite echipe străine de către publicul din România. Interesul pentru meciul de duminică, 21 aprilie, se anunță, deci, uriaș. Catalanii vor avea un echipament special pentru acest duel.

Program și clasament La Liga, etapa 32

Runda cu numărul 32 din La Liga a început vineri și se încheie luni. Iată programul complet al rundei și cum arăta clasamentul, înaintea meciurilor din această etapă.

ora 19:30 Alaves – Atletico Madrid
ora 22:00 Real Madrid – FC Barcelona (Digisport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1)

Clasament La Liga

Cote pariuri la meciul Real Madrid – FC Barcelona

Favorită la victorie este echipa gazdă. “Galacticii“ au cota 1,83 să se impună în El Clasico, în timp ce X solist este cotat cu 3,85, iar victoria celor de la FC Barcelona cu 4,05.

În meciul tur, disputat în data de 28 octombrie, Real Madrid a câștigat cu 2-1 pe Stadionul Olimpic, acolo unde catalanii își dispută în acest sezon meciurile de acasă.

Real Madrid – FC Barcelona, live stream, 22:00, Digisport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1

Real Madrid și Barcelona s-au mai înfruntat și în 14 ianuarie, în finala SuperCupei Spaniei. Au câștigat madrilenii, cu scorul de 4-1. Atunci, Vinicius Jr. a reușit un hattrick, completat de golul lui Rodrygo. Pentru catalani, a marcat Lewandowski.

În ultimele cinci confruntări directe, Real s-a impus de trei ori, iar FC Barcelona are două victorii. Pe Santiago Bernabeu, ultimul meci s-a încheiat cu victoria catalanilor cu scorul de 1-0, în semifinalele Cupei Regelui, 2022-2023.